Günümüzde sürekli yeni bir diyet trendi ortaya çıkmakta…
Yasaklarla insanın ruh sağlığını bozarak fit bir yaşam vadeden diyet programlarına karşı ben 2013 yılından beri alkali yaşam tarzını benimsemekteyim. Ve ne Mutlu ki hayatım boyunca diyet yapmadan fit ve sağlıklı kalmanın yolunu buldum. Danışmanlarımın da bu yaşam tarzı ile fit en önemlisi de sağlıklı ve Mutlu olduğunu gördüm.

Alkali yaşam bir diyet programı değil bir yaşam tarzıdır. Bu yaşam tarzının bileşenleri;
Beden sağlığı ve ruh sağlıdır. Beden sağlığı için alkali beslenme, ruh sağlığı için doğru nefes alıp vermek, spor yapmak, kendini sevmek, yoga, pozitif düşünce.
Detaylara gelelim artık 🙂

Nedir bu alkali beslenme?

Tüm hastalıklarda ortak nokta=asitlenme
Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi evrende her şey karşıtları ile dengededir. Vücudumuz da bir istisna değildir. Dengeyi bozarsak hastalıklar başlar. Asitlenme arttıkça kilo verme eğilimi azalır.

Bu beslenmede hücre düzeyinde inceleme yapılır. Hücre doku ve organ. Sağlık da hastalık da hücre seviyesinde başlar. Hücrede asitlenme artıkça o hücrenin oluşturduğu dokuda fonksiyon kaybı olur, dokudaki hasar arttıysa o organda hastalık oluşur.
Bu nedenle önce hücrelerimizi koruyoruz. Bir diğer bağlamda hücrelerimizin kendilerini genç, diri, enerjik yani sağlıklı tutan oksijene ihtiyacı var.
Hücrelerdeki oksijen seviyesini arttırmak alkali yaşamın temelidir.

Normalde insan vücudu hafif alkali olması için programlanmıştır. Yani asit ve baz durumunun dengeli olma durumudur bu. Günümüzde beslenme alışkanlıklarımız ve çevresel etkiler vücudumuzu asit oranının yükseltiyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Yapmamız gereken vücudumuzun yani iç ortamımızın asit oranını düşürmeye çalışmak.

Bir sonraki yazımda bunun yollarına bakacağız, vücudunun tam iyi olma hali -alkali olma halini- test edip, dengemizi bulmak için yapmamız gerekenleri inceleyeceğiz.

Kalın sağlıcakla…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir