Şu anda yurdumun herhangi bir şehrine gidip anket yapsam dedim, soru da şu: “Sizce güzel bir kadın nasıl olmalı?” Çoğunluğun güzel kadın tarifinde “zayıf olmalı” geçer mutlaka.
Medyaya bir bakın; gazete, dergi ve internetin güzel kadın tanımı nedir? Heryerde ipincecik, sıfır beden kadınlar ön planda. Neden balık etli, hatta biraz kilolu insanları göremiyoruz? Ne yazık ki öyle bir algı var ki günümüzde, biraz kilon fazlaysa sen çirkinsin, tek önemli olan buymuş gibi…
Sanmayın ki bu günümüze özel bir durum. İnsanlığın var olmasından beri kadınlar güzel olmaya uğraşmış hep. Zaman geçtikçe değişen ve gittikçe ne yazık ki gelişemeyen bir güzellik algısı…
Gelin dünyadan örneklere bakalım;
*14. Yy İtalya’sında Rönesans dönemi alnı geniş kadınlar güzel kadınlardı. Bu görünüme sahip olmak için çok kadın alnının bulunduğu bölgedeki saçları kazıttı ve çeşitli kremler uyguladı.
*1558-1603 yılları arasında ince belli kadınlar güzel bulundu. Korseler ile beller daraltıldı. Hatta bu yüzden nefes alamayıp bayılan kadınlar bile vardı.
*Solgun cilt şimdiki bronzlaşma aşkının aksine geçmişte güzellik göstergesiydi. Sırf bu görünüşe ulaşabilmek için kendilerini keserek kan akıtırlardı. Bu akım 18. Yy’da da devam etmiştir. Soluk cilt güzellik dışında zenginlik göstergesiydi de. Bronzluk bir kişinin açık havada çalıştığını ve alt tabakadan olduğunu gösterirdi.
* Çin Tang Hanedanı zamanında minik ayaklı kadınlar güzeldi. Ayak büyümesini durdurmak için ayaklar sıkıca bağlanırdı.
*Victoria döneminde büyük saçlar modaydı. Hatta saçların daha kabarık durması için kafaya ahşap tahtalar konulurdu. Zaman içerisinde kadınlar kemirgenlerin saldırısına uğramış ve sonrasında ise bu moda tarihe karışmıştır.
*14. Ve 15. Yy’da dünyada ve Osmanlı İmparatorluğu’nun hemen hemen her döneminde şişman kadın güzel kadın kabul edilirdi.

Geçmişteki dünya örneklerinden de anlaşıldığı gibi güzellik kaygısı her daim vardı ve de olacak. Dönemin koşullarına göre bu kavramın tanımı değişiyor. Ancak dikkat ederseniz sağlık hep ikinci plana itilmiş. Günümüzdeki güzellik tanımına dönecek olursak “ZAYIFLIK MODA”
Hal böyle olunca özellikle ergenlik dönemindeki genç kızlar, kadınların tek ideali 34-36 beden olabilmek. Bu uğurda yapmadıkları şey yok. Nasıl sağlıklı olurumdan çok “Nasıl zapzayıf olurum”‘un cevabı aranıyor. Bu durumun sonucu olarak sağlık açısından son derece tehlikeli olan zayıflama hapları, çeşitli ameliyatlar popüler oluyor. Sağolsun bazı (!) bilinçli ünlülerimiz ticari amaçlarla bu sağlığımızı tehdit eden ürünleri, internet aracılığıyla tanıtıp pazarlıyorlar. Ne yazık ki bu yöntemler yüzünden canından olan birçok gencecik insan var.
Herkes sıfır beden olmak zorunda değil, herkesin kusursuz fiziği olacak diye bir şey yok! Bizler zaten kusurlarımızla özel ve güzeliz. Hedefimiz sadece ve sadece sağlıklı olmak olsun. İnanın sağlık olduğunda yüzünüzün rengi, gözlerinizin içi, beden diliniz ve her şeyinizle güzel olacaksınız. Gereğinden fazla zayıf ama yüzünün rengi kaybolmuş insanlar tanıyorum ben.
Bu güzellik algısını kırıp kendimizle barışma günümüz olsun bugün. Beslenmemizle iç organlarımızı ve cildimizi, spor, meditasyon ile ruhumuzu güzelleştirelim biz. Hem belli mi olur bakarsız seneye balık etli olmak moda olur 🙂

Kalın sağlıkla, huzurla..

(Yararlanılan kaynak; EREN SARI- DİLLERE DESTAN KADIN GÜZELLİĞİ)

“Değişen Güzellik Algısı” için bir yorum

  • Canım arkadaşım öyle öyle güzel yazmışsın ki bir çırpıda heyecanla okuyuverdim. Ellerine sağlık 😍🙏🏻

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir