Uzuuun bir aranın ardından merhaba, çok ayrı kaldık, ama buna değdi. Bu süreçte sizlerden gelen talepleri değerlendirerek yeni yazımı belirledim. Vee başlayalım o halde..
KONUMUZ PİLATES
Pilates, Joseph Pilates tarafından 1. Dünya Savaşı sırasında geliştirilen bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu yöntem sadece bir egzersiz değildir. Pilates sadece özel hareketlerin rastgele bir seçimi de değildir. Pilates, fiziksel gücü, esnekliği ve koordinasyonu artıran ve aynı zamanda stresi azaltan, zihinsel odaklanmayı güçlendiren ve besleyen, iyi duyuları geliştiren bir fiziksel ve zihinsel kondisyon sistemidir.
Pilates methodunun altı temel prensibi vardır;
1)Konsantrasyon
2)Kontrol
3)Stabilizasyom
4)Akıcılık
5)Doğruluk
6)Nefes

Faydaları nelerdir?
*Postürünüz düzelir ve bu yüzden de daha uzun görünürsünüz.
*Kaslarınız belirginleşir.
*Güç merkeziniz/ core/ karın bölgeniz güçlenir.
*Akıl, vücut ilişkisi farkındalığı gelişir.
*Konsantrasyon gelişir.
*Esnekliğiniz artar.
*Sakatlıkları engeller.
*Kilo kaybını destekler.
*Kas-iskelet sisteminin rehabilitasyonunu sağlar.
*Tüm başarılı sporcular pilatesten yararlanır. Koşucular, kayakçılar, dalgıçlar, golfçüler, beyzbol oyuncuları, boksörler, dansçılar, jimnastikçiler…
*Pilates için hiçbir zaman yaşlı sayılmazsınız. Başlamak için sağlıklı ve güçlü olmanız gerekmez, çünkü zaten pilates yaparak sağlık ve güce kavuşacaksınız.
*Pilatesin nefes ve hareket egzersizleri kan akışının hızlanmasına, damarlardaki kanın doğru bir şekilde kaslara, organlara, kemiklere ve dokulara gitmesine yardımcı olur.
*Pilaes sayesinde fıtık, disk kaymaları, siyotik bel kemiği eğrileri, romatizma, omurgasal her türlü bozuklukları tedavi edebilirsiniz.
*Sadece minderle çalışılan kalabalık pilates derslerinde eğitmenlerin herkes ile tek tek ilgilenmesi mümkün olmamaktadır. Bu yüzden yaralanma ya da kronik bir rahatsızlığı iyileştirmeye yönelik pilates yapıyorsanız bu dersler size göre değildir.
*Anne adayları pilates sayesinde düzenli nefes alıp vermeyi öğrendikleri için bu süreyi daha rahat geçirirler ve dolayısıyla doğumları çok kolay olur. Hamileliğin 3,5-4 aylık döneminde, her şey yolundaysa ve doktorunuz izin verdiyse pilates yapabilirsiniz.

Pilates üzerine saatlerce konuşabilirim aslında. Bu denememde kısaca özetlemek istedim.
Özel reformer ve grup derslerimde pilates methodu prensiplerini tamamen esas alarak öğrencilerime bu bilinci aşılamaya çalışıyorum.

Sizlere Joseph Pilates’in en sevdiğim sözlerinden biri ile veda etmek istiyorum;
“Bedeni inşa eden, zihnin kendisidir.”

Kalın sağlıcakla…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir